LZS Zakrzów

1.jpegPoczątki zakrzowskiego sportu są związane z palantem. Boisko do tej dyscypliny, a potem do piłki nożnej mieściło się w Zakrzowie, tam gdzie dzisiaj istnieje tzw. Sześciorak. W 1923 roku powstał pierwszy klub piłkarski z prawdziwego zdarzenia - SV (Sportverein) Preussen - Sakrau. Zakrzów grał wtedy w Kreisklase (liga powiatowa). Podczas wojny boisko zniszczyły jednak czołgi , więc w latach 1943 - 44 piłkarze przenieśli się na boisko wybudowane pomiędzy sąsiednim Steblowem a Nieznaszynem, a potem tam, gdzie dzisiaj mieści się Szkoła Podstawowa w Steblowie (ale w dalszym ciągu grali na zakrzowskich gruntach).

W 1980 r. gospodarzem zakrzowskiego Klubu Prasy i Książki "Ruch" został Jan Cieślak. Dzięki niemu ożył LZS Zakrzów. O jego potędze stanowili tym razem tenisiści stołowi - systematycznie trenowało ok. 30 - 40 osób. Mniej liczni byli warcabiści i szachiści, organizowano też wyjazdy na biegi masowe. Co roku Stefan Depta, Waldemar Dziurdzia, Adrian Kaliński, Dariusz i Katarzyna Mackiewiczowie, Jolanta Mitręga, Andrzej Pierzchała, Jan Piechulek, Roman Pietruszka, Anna Ryborz, Jan Rzerzacz, Erwin Stupek, Judyta Teister, Ilona Turek zdobywali czołowe lokaty na mistrzostwach województwa LZS w tenisie stołowym. W 1988 r. zdobyli nawet pierwsze miejsce drużynowo na Opolszczyźnie w pucharze przewodniczącego KGW i sekretarza generalnego i Zarządu Głównego Związku OSP. Najlepsi z nich reprezentowali LZS Zakrzów w tenisowej A - klasie. Walczyli nawet o trzecią ligę, ale przegrali z Blachownią.

Wyławianiu młodych talentów służył rozgrywany turniej, którego w tym roku odbędzie się już dwudziesta pierwsza edycja. Od kilku lat sąsiaduje on z Pucharem Banku Spółdzielczego.
W 1991 r. klub, ostoja zakrzowskiego sportu, został zamknięty ze względów ekonomicznych. Kilka lat później, dzięki uprzejmości i pomocy zakrzowskiego Ludowego Klubu Jeździeckiego "Lewada", pod jego nazwą LZS Zakrzów zagrał nawet w III lidze tenisa stołowego. Ogólnie jednak sport amatorski w Zakrzowie kulał przez kilka lat.

Upływowi czasu nie poddał się Jan Cieślak. W ciasnej świetlicy zakrzowskiej OSP odbudował tenis stołowy na dawnym poziomie prawie od podstaw. W 1999 r. ruszyła liga międzygminna tenisa stołowego, zorganizowana przez LZS Zakrzów. W trzeciej edycji wystąpiło w niej dziewięć zespołów z czterech gmin. LZS Zakrzów I był jej mistrzem i wicemistrzem. Aktualnie dodatkowo jest rozgrywany Puchar Ligi, z udziałem ośmiu najlepszych zespołów.

W 1999 r. i 2000 r. tytuł mistrzyni Opolszczyzny LZS w tenisie stołowym ponownie zdobyła Anna Ryborz. W ostatnich latach inni zakrzowianie wielokrotnie zajmowali też punktowane miejsca w finałach wojewódzkich mistrzostw LZS. W tym roku w planach jest start najlepszych tenisistów w IV lidze.

LZS organizuje też rajdy kolarskie (w 1998 r. nawet wyścig rowerów górskich), a ostatnio także turnieje szachowe i warcabowe. Jego przedstawiciele regularnie odnoszą sukcesy w tych rozgrywkach. Pod klub podlegają także sekcje tenisowe w Jaborowicach i Polskiej Cerekwi. Sekcją w Jaborowicach opiekuje się Leonard Kasper, przewodniczący Rady Gminy w Polskiej Cerekwi. W debiucie w lidze międzygminnej zajęła ona czwarte miejsce. Cerekwianie w tym roku zostali mistrzami.
 
Na chwilę obecną Klub LZS Zakrzów działa prężnie zszerzając dzieci i młodzież z terenu gminy Polska Cerekiew w ramach rozwoju kultury fizycznej i sportu w różnych dziedzinach sportowych. Uczestnicząc w imprezach sportowych o charakterze lokalnym i wojewódzkim w następujących dyscyplinach sportowych: