Koncert Floriański 2005

Dnia 12 czerwca 2005 r. w ruinach zamku odbył się kolejny Wielki Koncert Floriański, w którego trakcie przedstawiony został spektakl teatralny pt. "Kwartet dla trzech aktorów"autorstwa Bogusława Schaeffera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W spektaklu wystąpili znani aktorzy Teatru Starego w Krakowie: Andrzej Grabowski, Jan Peszek oraz Jan Frycz.
 
Osobom szczególnie zasłużonym dla Gminy Polska Cerekiew w trakcie Koncertu po raz kolejny wręczone zostały "Złote Floriany". W tymże roku nagrodę  otrzymali:

Z uwagi na to iż ks. Arnold Drechsler nie mógł  być w czerwcu obecny na głównej uroczystości wręczenia wyróżnień, statuetkę Złotego Floriana wręczono mu na sierpniowej uroczystości w cerekwickim kosciele parafialnym w przeddzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uroczystego wręczenia dokonali pani Wójt Krystyna Helbin oraz Przewodniczący Rady Gminy Leonard Kasper. Uświetnieniem uroczystości tego dnia oraz niezwykła ucztą duchową była Msza św. , podczas której wykonano "Mszę Górniczą" autorstwa Andrzeja Marko w interpretacji Orkiestry Symfonicznej Kompanii Węglowej KWK "Staszic" z Katowic pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego. Rzecz była o tyle niezwykła, że tego typu artystyczne prezentacje podczas mszy świetych zazwyczaj odwybywają się i można je oglądać w transmisjach telewizyjnych z Watykanu. Oprócz katowickiej oriestry w cerekwickiej mszy uczestniczyły połączone chóry " Cacilia Chor", Chór liceum ogólnokształcącego z Rybnika oraz "Bel Canto" z Polskiej Cerekwi. Solistami byli Veronika Hajdanowa mezzosopran, Adam Sobierajski tenor, Jarosław Kitala oraz szczególnie budząca zachwyt Mira Choi z Korei Południowej.