Koncert Floriański 2010

W sobotni wieczór, 29 maja w Polskiej Cerekwi odbył się Wielki Koncert Floriański A.D. 2010. Ze względu na obfite deszcze koncert zorganizowany został nie w ruinach zamku, lecz w specjalnie przygotowanym namiocie zlokalizowanym na parkingu przed Urzędem Gminy.

W tym roku koncert miał charakter polsko-czeskii, a to za sprawą wykonawcy. Przed cerekwicką publicznością wystąpił Big Band z czeskiego Krnova, który powstał z połączenia trzech dixielandów i koncertuje regularnie od 2005 roku. Zespół bardzo młodych muzyków, uzdolnionych zarazem wokalnie, zebranych przy Szkole Artystycznej, dało niesamowity popis szlagierów jazzu tradycyjnego i innych znanych utworów. Popisowe solówki gitarowe, klarnetowe i wiele innych złożyły się na ten barwny występ.

W trakcie koncertu wręczone zostały również honorowe wyróżnienia Gminy Polska Cerekiew „Złote Floriany”, które otrzymali: Pani Barbara Puzik za działalność społeczną, Pani Krystyna Kamuzela za działalność edukacyjno-kulturalno-samorządową oraz Pan Heinz Stronczyk za działalność kulturalną.

Koncert poprowadził Jacek Woleński – konferansjer, dziennikarz muzyczny, organizator życia muzycznego, stały współpracownik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Filharmonii Zabrzańskiej.

Koncert zrealizowany został w ramach projektu „Polska Cerekiew – Svetla Hora. Partnerstwo bez granic” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa - Przekraczamy granice. Organizatorem koncertu jest Urząd Gminy w Polskiej Cerekwi.