Koncert Floriański 2008

W sobotni wieczór, 7 czerwca 2008 r. w ruinach zamku w Polskiej Cerekwi po raz kolejny zorganizowano Wielki Koncert Floriański.

Wystapiła na nim Żeńska Orkiestra Salonowa kopalni "Staszic" z Katowic pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego wraz z solistami: Dianą Petrovą z Petersburga - sopran koloraturowy, Stefanem Haras - baryton, Antonim Adamus - trąbka i Janem Groeger - trąbka.

W trakcie tegorocznego koncertu licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowano muzykę staroeuropejską oraz muzykę kultury żydowskiej.

Wręczono również Honorowe Wyróżnienia „Złotego Floriana” dla wyróżniających się osób, firm, instytucji, itp. - z terenu Gminy Polska Cerekiew. W tym roku decyzją Rady Gminy takie wyróżnienia otrzymali: pani Urszula Kochoń - za działalność samorządową, oraz Fundacja Euro-Country - za działalność edukacyjną.

Wśród gości zaproszonych na koncert byli: starosta pan Józef Gisman, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla pani Brygida Kolenda - Łabuś, wójtowie: Alojzy Parys z Ciska i Jerzy Treffon z Pawłowiczek a także przedstawiciele władz powiatu raciborskiego. Na koncert przybył także Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Polsce pan Ludwig Neudorfer z małżonką. Pan konsul jest wielbicielem muzyki poważnej i być może jego przyjazd był podyktowany tylko czystą kurtuazją oraz ciekawością. Poproszony o uroczyste wręczenie statuetek "Floriana” tegorocznym laureatom, publicznie przyznał, że został wyjątkowo zaskoczony bardzo wysokim poziomem artystycznym koncertu, a głównie tym, że w tak małej gminie można zorganizować imprezę, w niczym nieustępującą wysokim poziomem światowym ośrodkom kulturalnym.

 

Foto: Grzegorz Fuławka