Wyszukaj w serwisie

Zmarł Adam Hanuszkiewicz

adam_hanuszkiewicz.jpeg 4 grudnia w Warszawie w wieku 87 lat zmarł Adam Hanuszkiewicz – wybitny polski aktor i reżyser, Honorowy Obywatel Gminy Polska Cerekiew, doktor honoris causa Uniwersytetu Opolskiego, Honorowy Obywatel Województwa Opolskiego.

Adam Hanuszkiewicz był jednym z najwybitniejszych znawców i organizatorów polskiego teatru, reżyserem, inscenizatorem, aktorem. Był wieloletnim dyrektorem teatrów: Narodowego, Powszechnego i Nowego, współtwórcą Teatru Telewizji. W swoim reżyserskim dorobku miał ponad 360 przedstawień teatralnych, w tym inscenizacje klasyki polskiej i światowej, m.in. "Wesela" , "Wyzwolenia", "Kordiana", "Dziadów - część III". Był wielkim nowatorem. Zasłynął z wprowadzenia na scenę motocykli w inscenizacji "Balladyny". Wystawiał w wielu krajach Europy i świata. Znany był także z dużego ekranu. Zagrał w "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego (1967), "Literacie" Barbary Sass , w "Dekalogu IV" Krzysztofa Kieślowskiego (1988) w "Trio" Jerzego Gruzy, "Przedwiośniu" Filipa Bajona.Trzy lata temu otrzymał nagrodę honorową Ministra Kultury za całokształt dokonań artystycznych. Był również odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” .

Adam Hanuszkiewicz kilkakrotnie gościł na Jeździeckich Mistrzostwach Gwiazd w Zakrzowie. W roku 2003 mieszkańcy naszej gminy mogli podziwiać go w sztuce “W imię ojca” Strindberga, która wystawiona była w ruinach zamku w Polskiej Cerekwi i uznana została wówczas za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w naszym regionie. Również w Polskiej Cerekwi, w roku 2005 Pan Adam świętował 60-lecie pracy aktorskiej i półwiecze działalności reżyserskiej, które uświetnione zostało spektaklem “50 lat minęło” w wykonaniu aktorów Teatru Nowego z Warszawy.

To wielki honor, że mieliśmy zaszczyt poznać tak wielkiego człowieka. Niech spoczywa w pokoju.