Polsko - Czeskie Warsztaty Wielkanocne

DSC07158.jpegW związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi 10 kwietnia w Polskiej Cerekwi odbyły się polsko-czeskie warsztaty wielkanocne. W ramach partnerstwa do cerekwickiego Centrum Kultury przyjechała spora grupa mieszkańców z gminy Svetla Hora na czele z tamtejszym starostą Vaclavem Vojtiskiem i dyrektorem szkoły Leosem Sekanina.

Podczas wspólnych warsztatów mieszkańcy obu gmin mogli nauczyć się czegoś nowego lub kupić coś co zrobili inni. Każdy miał okazję znaleźć coś dla siebie: lekko nacięte styropianowe jajka owinięte materiałem i ozdobione wyglądały naprawdę efektownie. Maluchy malowały farbkami świąteczne figurki, starsze dzieci natomiast nanosiły szpilką masę z kredek woskowych na kolorowe wydmuszki z jajek. Wyplatano też witki z wierzby, a odważniejsi wiercili wzorki na jajkach specjalną szlifierką którą przywieźli ze sobą przyjaciele z Czech. Był też kiermasz ozdób wielkanocnych przygotowanych specjalnie na tą okazję przez nauczycieli i rodziców z cerekwickiego przedszkola oraz kawa z ciastem i kołaczem.

DSC07128.jpegDSC07136.jpegDSC07145.jpegDSC07153.jpeg

DSC07175.jpegDSC07181.jpegDSC07200.jpegDSC07218.jpeg

DSC07247.jpegDSC07239.jpegDSC07260.jpegDSC07252.jpeg

Jednym z głównych punktów imprezy był występ przedszkolaków, które przedstawiły wierszyki i piosenki wiosenne. Potem dzieci pobiegły szukać prezentów od zajączka. Imprezę zorganizowano w ramach kolejnego już polsko-czeskiego projektu pod nazwą „Partnerstwo dla wspólnej Europy – Razem wokół Euroregionu Pradziad” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Organizatorem imprezy był Urząd Gminy Polska Cerekiew i Zespół Gimnazjalno-Szkolno-Przedszkolny z Polskiej Cerekwi, we współpracy z Urzędem Gminy Svetla Hora.

logotypy całość.jpeg