Wyszukaj w serwisie

Nie żyje Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku. Miał 53 lata. Od niedzieli walczył o życie po ataku nożownika na scenie finału WOŚP.

z24362414V,Prezydent-Gdanska-Pawel-Adamowicz-nie-zyje-.jpeg

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem na scenie w niedzielę po godzinie 20 podczas "Światełka do nieba" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Napastnik jeszcze przez kilkadziesiąt sekund po ataku poruszał się po scenie. Jak mówią świadkowie, nie próbował uciekać. W końcu został obezwładniony. Wszystko rozegrało się w ciągu około 90 sekund. Adamowicz na miejscu był reanimowany, potem został przewieziony do szpitala.

- Musimy podkreślić, że prezydent cały czas spotykał się z mieszkańcami. To najważniejsza zasada jego prezydentury. Bezpośredni dostęp do prezydenta, możliwość spotkania się z nim w urzędzie, na ulicy, na koncercie, na ścieżce rowerowej. Wszędzie - mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska. Przez lata polityki to właśnie wolność, równość, solidarność i otwartość były jego hasłami przewodnimi.

Prezydent od ponad 20 lat
W 1990 roku po raz pierwszy został miejskim radnym z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", później przewodniczącym rady miejskiej, a w 1998 został prezydentem Gdańska. W 2002 roku był jednym ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej.

Miał żonę i dwie córki. Gdańsk nazywał swoim ukochanym miastem.