Wyszukaj w serwisie

Najlepsza Przestrzeń Publiczna

10 edycja prestiżowego konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego właśnie wystartowała. To okazja do pokazania, jak zmieniają się miejscowości naszego regionu, a przestrzeń wokół nas staje się bardziej przyjazna dla mieszkańców. Do 31 lipca br. czekamy na Państwa zgłoszenia.

To już 10 lat konkursu
Aż 172 realizacje z całego regionu zgłoszono do Konkursu w poprzednich latach – 42 z nich zyskały prestiżowe nagrody i wyróżnienia. To wizytówka aktywnych, lokalnych społeczności, gospodarności samorządowców, dbałości i zaradności o przestrzeń wokół nas. Nagradzane inwestycje świadczą o tym, że włodarze gmin coraz bardziej dbają o wysoki poziom planowania i projektowania przestrzeni publicznej. – Promujemy przestrzeń publiczną, przyjazną dla ludzi i najlepsze inwestycje, kształtujące ład przestrzenny, dzięki którym mieszkańcom żyje się lepiej – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Region pięknieje
W ostatniej dekadzie, dzięki ogromnym funduszom unijnym, miasta, miasteczka oraz wsie regionu zmieniły się nie do poznania. Nowoczesne, tętniące życiem domy kultury i amfiteatry, funkcjonalne i bezpieczne centra miast i place, wielofunkcyjne stadiony i boiska sportowe, kwitnące zielenią parki to miejsca, gdzie mieszkańcy regionu po prostu czują się dobrze, a otaczająca przestrzeń stanowi tło realizacji ich życiowych planów.

Nagroda dziesięciolecia
– Jubileusz konkursu jest świetną okazją do podsumowania dekady, chcemy przyznać Nagrodę Dziesięciolecia dla najlepszej realizacji z lat 2008-2016 – mówi przewodniczący komisji konkursowej, członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza.
Wzorem lat poprzednich oceniane będą również przedsięwzięcia zrealizowane w ostatnim czasie, czyli do 31 maja br. Komisja oceni ich wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, integrację społeczną i wizerunek województwa, sprzyjanie kontaktom międzyludzkim, wartość użytkową i estetyczną przestrzeni.

Nagroda od ekspertów i mieszkańców
Zgłoszenia konkursowe oceni komisja, w której będą pracować samorządowcy, a przede wszystkim eksperci – architekci, urbaniści i planiści.

Również mieszkańcy zagłosują na najlepsze, najładniejsze i najbardziej przyjazne inwestycje  – w głosowaniu internetowym na najlepszą przestrzeń publiczną roku oraz na najlepszą przestrzeń publiczną dziesięciolecia wybiorą swoje ulubione projekty. Lista realizacji będzie opublikowana na przełomie sierpnia i września, na stronie www.przestrzen.opolskie.pl

Zwycięzców konkursu poznamy 26 września br. – wtedy zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia. Upominki otrzymają także internauci, którzy wzięli udział w głosowaniu i najciekawiej uzasadnili swoje wybory.