Kolektory Słoneczne – Warto?

Coraz częściej na dachach możemy zobaczyć kolektory słoneczne, prawdopodobnie ta tendencja będzie się pogłębiać, dlatego zadajmy sobie pytanie „Czy opłaca mi się instalować kolektory słoneczne?”
Zasada działania kolektorów słonecznych jest znana i stosowana od czasów starożytnych, tak więc sam pomysł nie jest niczym nowym. Już wtedy istniały konstrukcje mające wykorzystywać energię słońca do ogrzewania powietrza, które następnie odpowiednio kierowane, wykorzystywano do ogrzewania pomieszczeń. Wykonane domowym sposobem kolektory w postaci rurek rozłożonych na ciemnym dachu już od dawna można było spotkać tu i ówdzie w domach polskich „złotych rączek”.

Wiec skąd ta rewolucja, dlaczego kolektory w niedługim czasie mają zmienić dachy naszych domów?
Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. To, co najbardziej zmieniło zastosowanie kolektorów słonecznych to ich sprawność, która powoduje, że nowoczesny kolektor jest urządzeniem, które będzie produkować ciepło nie tylko w letnie słoneczne dni, lecz także w dni umiarkowanie pochmurne, kiedy mamy do czynienia ze światłem rozproszonym. Trzeba zaznaczyć, że taki rodzaj światła to ponad 50% energii, która dociera do ziemi w naszej szerokości geograficznej.

Sprawność dobrych kolektorów słonecznych oscyluje w okolicach 80%, taka część energii słonecznej padającej na kolektor, zamienia jest na ciepło.
Co to oznacza w praktyce? Przy instalacjach całorocznych możemy liczyć na to, że w polskich warunkach kolektory pokryją nam zapotrzebowanie na 60 do 70% ciepłej wody użytkowej, natomiast jeśli nastawiamy się na instalację kolektorów, które pracować będą głównie w lecie, to w naszych warunkach meteorologicznych uzyskamy ponad 90% ciepłej wody tylko ze słońca.

Ale jak określić czy kolektory będą efektywnie pracować tylko w lecie czy też w ciągu całego roku?
Otóż zależy to głównie od tego, czym dotychczas ogrzewamy naszą wodę użytkową. Jeśli używamy do tego celu kotła na węgiel lub drewno, to nasze kolektory nie sprawdzą się w okresie grzewczym, ponieważ aby ogrzać nasz dom tak czy inaczej spalamy w naszym kotle taką samą ilość paliwa. Bezwładność kotła węglowego powoduje, że nawet jeśli kolektory wyprodukują pewną ilość ciepła, wpłynie to nieznacznie, lub co bardziej prawdopodobne wcale, na jego spalanie. Przychodzi jednak wiosna i przestajemy ogrzewać dom, wtedy też kolektory przejmują produkcję CWU. Sytuacja może wyglądać trochę inaczej jeśli dom ogrzewamy gazem, prądem, olejem opałowym, czy nawet eko-groszkiem. Bezwładność kotłów na ten rodzaj paliwa jest znacznie mniejsza dlatego ciepła woda wyprodukowana przez kolektory nawet zimą wpłynie na zapotrzebowanie naszego kotła na paliwo, co równocześnie odbije się na naszym portfelu i co za tym idzie na opłacalności całej inwestycji.
No właśnie, opłacalności! Czy to w ogóle się opłaca? Kolektory należą do takich inwestycji, za które płacimy na początku a następnie z nich korzystamy, więc czym więcej będziemy korzystali tym bardziej się nam to opłaci i czym więcej teraz płacimy za wodę tym szybciej zwrócą się kolektory.
Kolektory dobrej jakości powinny nam bezproblemowo działać nawet 25 lat. To długo. Natomiast zwrot kosztów instalacji powinien nastąpić w okresie od 6 do 16 lat. Oczywiście jeśli taki zwrot będzie trwał powyżej 12-14 lat, wtedy opłacalność kolektorów jest dość wątpliwa. Dostępne na rynku dofinansowania z NFOŚiGW wysokości 45% na pewno powodują, że kolektory zwrócą nam się zdecydowanie szybciej. Jak szybko zwrócą się w konkretnym domu, zależy od bardzo wielu czynników i na pewno warto przed podjęciem decyzji zasięgnąć informacji u niezależnego specjalisty.
Przyszłość jawi się nam w postaci drożejących paliw takich jak węgiel, gaz, energia elektryczna, wszystkie te podwyżki sprawiają, że instalacje takie jak kolektory słoneczne i podobne staną się standardem również na naszych dachach, dlatego warto tą technologią zainteresować się już dziś.

www.slonecznagmina.pl

Program Słoneczna Gmina prowadzony przez fundację SOL wspiera instalacje odnawialnych źródeł energii.