Sieć drogowa na terenie gminy jest dobrze rozwinięta i umożliwia dojazd do wszystkich miejscowości. Przez gminę przebiega 20,290 km dróg krajowych, 24,810 km dróg wojewódzkich i 29,714 km dróg gminnych. Sieć tych dróg jest utrzymana w dobrym stanie.
Podstawowe znaczenie dla powiązań komunikacyjnych gminy mają dwie drogi:
- międzyregionalna nr 45 relacji Zabełków - Krzyżanowice - Racibórz - Krapkowice - Opole - Bierdzany - Kluczbork - Praszka - Wieluń - Złoczew
- regionalna nr 421 relacji Szczyty - Błażejowice - Nędza
- regionalna nr 427 relacji DK 45 - Zakrzów - Kochaniec - Roszowice - Dzielnica
Przy drogach wyznaczone są miejsca na parkingi.
W związku z wstrzymaniem ruchu osobowego koleją podstawowym środkiem komunikacji zbiorowej w gminie są autobusy. Przewozy osobowe realizowane są przez firmę Veolia Transport z Kędzierzyna-Koźla oraz PKS Racibórz.
Wszystkie wsie gminy posiadają system centralnego zaopatrzenia w wodę z dwóch ujęć wodnych: automatyczna stacja uzdatniania wody w Polskiej Cerekwi i stacja wodociągowa w Zakrzowie.
W 1999 roku do użytku została oddana nowoczesna oczyszczalnia ścieków obsługująca mieszkańców Polskiej Cerekwi, Jaborowic, Ciężkowic, Ligoty Małej oraz części Zakrzowa, a w przyszłości, po wybudowaniu kanalizacji, również pozostałe wsie gminy.

-
wybudowanie automatycznej kontenerowej stacji uzdatniania wody w Polskiej Cerekwi i modernizacja stacji w Zakrzowie
-
wybudowanie we wszystkich sołectwach gminy wodociągu
-
budowa wysypiska stałych odpadów komunalnych
-
zorganizowanie systemu odbioru stałych odpadów komunalnych
rozpoczęcie selektywnej zbiórki odpadów -
wybudowanie oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji sanitarnej w Polskiej Cerekwi
Od roku 1994 działało gminne składowisko odpadów, zlokalizowane na gruntach wsi Ciężkowice. Z końcem 2017 roku zakończył się okres rekultywacji składowiska odpadów. Gospodarka odpadami przebiega w sposób zorganizowany w zakresie odbioru i kontroli nad wywozem nieczystości stałych ze wszystkich gospodarstw domowych oraz zakładów produkcyjnych. W styczniu 2001 r. wprowadzono na terenie gminy segregację odpadów komunalnych. Aktualnie pieczę nad gospodarką odpadami sprawuje wraz z gminą Związek Międzygminny "Czysty Region"
Gmina Polska Cerekiew jest całkowicie stelefonizowana od roku 1996. Posiada centralę telefoniczną na 1000 abonentów, co całkowicie zaspokaja potrzeby mieszkańców gminy.
Gmina Polska Cerekiew jest całkowicie stelefonizowana od roku 1996. Posiada centralę telefoniczną na 1000 abonentów, co całkowicie zaspokaja potrzeby mieszkańców gminy.